آدرس : تهران – مجیدیه – کرمان شمالی

کانون کارشناسان رسمی دادگستری

خانه را رهن کنیم یا اجاره؟

خانه را رهن کنیم یا اجاره؟

اجاره خانه

مزایا رهن خانه در زندگی کارمندی

اغلب ما در طول زندگی‌مان گاهی تصمیماتی را می‌گیریم که با علایقمان همخوانی ندارند، اما انتخاب خرید یا رهن خانه نه ‌تنها جزو تصمیمات ناگزیر زندگی محسوب نمی‌شود، بلکه در صورتی که از لحاظ مالی چندان در مضیقه نباشید، می‌تواند به یک تصمیم کاملا اختیاری بدیل شود.

یک جنبه مهم زندگی کارمندی مشخص بودن درآمد ماهیانه و نظم آن است؛ یعنی فرد کارمند می‌داند در فلان تاریخ از ماه چه مقدار درآمد دارد. این نظم درآمدی فرصت مناسبی برای هرگونه برنامه‌ریزی مالی از جمله اجاره یا رهن خانه است. البته فرد کارمند می‌تواند با در نظر گرفتن مبلغی برای رهن کامل یک خانه خوب، خود را از پرداخت اجاره ماهیانه خلاص کند و آن را به‌ صورت پس‌اندازی برای خرید خانه ذخیره کند. رهن خانه هم در کنار برخی معایب خود، از مزایای فراوانی نیز برخوردار است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انعطاف‌پذیری بیشتر

نظم و مقررات یکی از قوانین مهم در زندگی کارمندی است؛ فرد کارمند باید هرروز راس ساعت مشخصی در محل کار خود حضور پیدا کند. در نظر بگیرید محل کار فرد کارمند در منطقه خوش‌نشین شهر باشد، مسلما خرید خانه در مناطق گران قیمت شمال شهر تهران برای اغلب کارمندان غیرممکن و یا سخت خواهد بود، در چنین مواقعی رهن خانه‌ یکی از بهترین گزینه‌ها برای رسیدن به هدف است.

اجاره آپارتمان

  • بررسی بهتر ملک

در صورتی که بخواهید در منطقه‌ای خانه خریداری کنید، رهن خانه در آن منطقه می‌تواند فرصت خوبی باشد برای اینکه بتوانید ملک، منطقه و محله‌های اطراف را با دقت بیشتری بررسی کنید.

  • پس‌انداز از طریق اجاره خانه

خرید خانه با حقوق کارمندی کمی دشوار است و قطعا مبلغی که به آن نیاز دارید با حقوق کارمندی قابل ‌جمع‌آوری نیست. یکی از راه‌های دستیابی به خرید خانه، پس‌انداز از طریق رهن خانه است. در رهن کامل دیگر نیازی نیست که مستأجر در هر ماه مبلغی پول به ‌عنوان اجاره به صاحب‌خانه پرداخت کند. در این حالت مستاجر مبلغی را به‌ عنوان ضمانت به صاحب‌خانه پرداخت می‌کند؛ این مبلغ تا زمان اقامت مستأجر در آن خانه پیش موجر می‌ماند، در واقع رهن خانه یک نوع پس‌انداز اجباری برای خرید خانه محسوب می‌شود.

خانه بخرم یا رهن کنم ؟

مزایای خرید خانه در زندگی کارمندی

خرید خانه یک حرکت مالی بزرگ به شمار می‌رود، البته اگر عاقلانه و هوشمندانه باشد. برای اینکه انتخابی مطمئن داشته باشید، قبل از خرید خانه باید به برخی از سوالات پاسخ دهید؛ آیا من پول کافی برای این خرید دارم؟ آیا با درآمد خود می‌توانم اقساط ماهیانه را پرداخت کنم؟ چه خانه‌ای با چه اندازه‌ای و در کجای شهر مناسب من است؟ با پاسخ به این سوالات می‌توانید بیش از پیش به هدف خود نزدیک شده و برای دست‌یابی به آن تلاش کنید.

در تیرماه امسال (۱۳۹۸) جناب محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، در جمع خبرنگاران از کاهش قیمت مسکن خبر داد و این شرایط را بستری مناسب برای خانه‌دار شدن کارمندان دانست. درست در همان تاریخ رئیس جمهور وقت (آقای روحانی) به طرح مسکن اقساطی کارمندان اشاره کرد؛ وی اذعان داشت کارکنان حقوق‌بگیر تنها به مدت ۵ سال و پرداخت بخشی از حقوق خود می‌توانند صاحب‌خانه شوند و باقی مبلغ خانه را در اقساط ۱۷ ساله با توجه به حقوقشان پرداخت کنند. این خبر، نوید خرید خانه و خلاص شدن از اجاره‌نشینی، سرمایه‌گذاری مناسب را به کارمندان می‌دهد.

خرید خانه

اگر واقع‌بینانه به قضیه نگاه کنیم، درمی‌یابیم خرید خانه باصرفه‌تر از رهن و یا اجاره آن است به ‌خصوص این روزها با وجود انواع وام‌ها و تسهیلات خرید مسکن شرایط خرید خانه نسبت به قبل کمی آسان‌تر شده است. از جمله مزایای خرید خانه خوب برای کارمندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرمایه‌گذاری برای آینده

به‌ طور کلی همیشه خرید خانه و ملک جز افزایش ارزش‌ها و سرمایه محسوب می‌شود، حتی اگر ملک اقساطی باشد؛ زیرا با پایان وام شما مالک خانه هستید.

  • استقلال بیشتر

وقتی خانه متعلق به شماس باشد، کلیه مسائل مربوط به ملک (تعمیر، بازسازی، نوسازی و…) به خودتان مربوط می‌شود و دیگر پای صاحب‌خانه در میان نخواهد بود.

  • مشخص بودن هزینه‌ها

در خرید خانه هزینه‌های شما تنها به اقساط وام مسکن خلاصه می‌شود و البته این هزینه تا پایان اقساط ثابت است و مانند اجاره‌نشینی هرسال به مبلغ آن اضافه نمی‌شود.

خرید آپارتمان

کلام آخر

در یک جمع‌بندی نهایی می‌توان گفت، با وجود تمامی مزایایی که رهن یک خانه خوب می‌تواند برای شما به همراه داشته باشند، در صورتی که شرایط خرید خانه را دارید (حتی به صورت اقساطی)، در اولین فرصت برای خرید خانه اقدام کنید؛ مطمئن باشید هیچ‌گاه از خریدتان پشیمان نخواهید شد!

همانطور که پیش‌تر نیز به این موضوع اشاره کردیم، در صورتی که امکان خرید خانه برایتان محیا نیست، بهتر است سعی کنید به جای اجاره خانه به فکر رهن خانه باشید تا با استفاده از مبلغ رهن در آینده‌ای نزدیک بتوانید خانه مورد نظرتان را خریداری کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن فیلدهای نشانه‌گذاری شده‌ با * ضروری می‌باشد.

برچسب‌ها
آزمون کانون کارشناسان آزمون کانون کارشناسان 1400 آزمون کانون کارشناسان بهمن 1400 ارزیابی املاک ارزیابی املاک، کارخانجات، زمین، فروشگاه، برج، ویلا ارزیابی اموال منقول ارزیابی اموال منقول و لوازم خانگی و اداری توسط کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی سرقفلی ارزیابی لوازم خانگی و اداری ارزیابی لوازم خانگی و اداری و اموال منقول توسط کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک ارزیابی ملک تهران ارزیابی ملک توسط کارشناس ارزیابی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری در تهران ارزیابی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری در منطقه یک تهران ارزیابی ملک قزوین ارزیابی کارخانجات اموال منقول امیر امیدی امیرامیدی بتن تمکن مالی تمکن مالی مهاجرت تمکن مالی مهاجرت به کانادا جستجوی کارشناس رسمی دادگستری درخواست کارشناسی ملک راضیه ارمغانی سند سند مالکیت صنعتی قرارداد قرارداد پیمانکاری مشاوره حقوقی معماری مهندسی عمران نمونه گزارش ارزیابی ملک نمونه گزارش ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری پیمانکار پیمانکاری کارشناس رسمی دادگستری کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک کارشناس رسمی دادگستری تهران گزارش ارزیابی اموال منقول گزارش ارزیابی لوازم خانگی و اداری