تلفن: ۰۹۱۹۹۷۷۴۲۰۲

آدرس : تهران – مجیدیه – کرمان شمالی

کانون کارشناسان رسمی دادگستری

تیرآهن – قیمت و انواع

تیرآهن – قیمت و انواع
 • انواع تیرآهن
 • هاش
 • مزایا
 • معایب

یکی از اصلی ترین اعضا از مجموعه المان های مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی، تیرآهن است. تیراهن ها در ساختمان های اسکلت فلزی به عنوان تیر، ستون، مهاربند، خرپاها، نعل درگاه، پل های لانه زنبوری و پوشش سقف ها و نیز در پروژه های صنعتی از قبیل اسکله سازی، کشتی سازی، پالایشگاه ها و صنایع شیمیایی کاربرد دارند. در کارهای مرتبط با صنعت ساختمان سازی، اغلب به اعضای افقی تیر، و به اعضای عمودی، ستون گفته می شود. وظیفه تیرآهن ها، تحمل تنش های حاصل از لنگر خمشی ناشی از وزن خود تیر و بارهای وارد بر آن و نیز تنش های ناشی از نیروی برشی حاصل از بارهای وارد بر آن است.

انواع تیرآهن

تیرآهن ها به طور کلی به دو دسته معمولی و بال پهن (هاش)، تقسیم بندی می شوند.

تیرآهن معمولی

متداول ترین نوع تیرآهن، تیرآهن معمولی است که خود در دو نوع عمده I (یا IPE) و NP (یا INP) تولید می شود. تیراهن های I برحسب استاندارد اروپا و ایران و تیرآهن های NP برحسب استاندارد چین و روسیه تولید می شوند. تیر آهن های معمولی ارتفاعی معادل ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر و تیراهن های هاش ارتفاعی معادل ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی متر دارند.

تفاوت تیرآهن IPE و INP

IPE: اگر از قسمت بالای IPE به سر آن نگاه کنیم، مشاهده می کنیم که ضخامت بال های آن از نوک بال تا محل اتصال بال به جان، کاملا یکنواخت است. در مقایسه با INP ها، ضخامت جان این تیرها کمتر و عرض بال آن ها بیشتر است.

عکس سمت راست تیرآهن INP و سمت چپ تیرآهن IPE

INP: اگر از سر تیر آهن INP به آن نگاه کنیم، مشاهده می کنیم که ضخامت بال های آن از نوک بال به سمت محل اتصال بال به جان، با شیب ملایمی افزایش می یابد. این نوع تیراهن به تیر نوع اروپایی یا پروفیل نرمال نیز مشهور است. درنقشه های اجرایی، این نوع تیر را با علامت اختصاری به همراه ارتفاع آن نشان می دهند. برای مثال، برای معرفی پروفیل نرمال به ارتفاع ۱۸ سانتی متر، از علامت INP18 استفاده می کنند. در شکل زیر منظورمان از بال و جان تیر را به تصویر کشانده ایم.

نمایش بال و جان تیرآهن

تیرآهن های معمولی وارداتی موجود در بازار ایران اکثرا مربوط به کشورهای ترکیه، آلمان، اسپانیا، لهستان و نیز کشور کره می باشند. البته محصولات کشورهای چین و روسیه هم در هر دو نوع IPE و INP در کشور موجود می باشند که باید دقت داشت که در انتخاب آن ها دچار خطا نشویم.

هاش

تیرآهن هاش یا تیرآهن بال پهن به تیرآهنی اطلاق می شود که طول بال آن به نسبت تیراهن معمولی بیشتر است. تیر آهن هاش برحسب ضخامت آن به سه دسته اصلی سبک، متوسط و سنگین تقسیم بندی می شود. نام این سه نوع تیراهن هاش، در استاندارد های مختلف، متفاوت است. به تیراهن های هاش سبک، متوسط و سنگین به ترتیب نام های HE-B، HE-A و HE-M اطلاق می شود (در بعضی متون به تیرآهن HEB تیر آهن سنگین گفته می شود). به تیر آهن های HE-M بعضا تیراهن بال پهن فوق سنگین نیز گفته می شود. به هر حال نام گذاری های متفاوتی برای آن ها وجود دارد.

تیرآهن هاش سنگین

بعضا برای معرفی تیر آهن های سبک از حرف لاتین L و برای معرفی تیر آهن های سنگین از حرف لاتین V در کنار نام تیراهن استفاده می کنند. مثلا به تیراهن بال پهن متوسط، IPB، به بال پهن سبک، IPBL و به تیراهن بال پهن سنگین، IPBv گفته می شود. البته این نام گذاری در گذشته مصطلح بوده اما اکنون نیز بعضا توسط افراد فعال در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود.

شکل شماتیک تیرآهن های بال پهن

در اینجا بیشتر به ذکر مشخصات تیرآهن های معمولی می پردازیم. مشخصات فنی و توضیحات تکمیلی برای تیرآهن های هاش در قسمت های دیگر سایت در دسترس است.

مزایا

 1. اتصال مناسب قطعات مختلف به یکدیگر
 2. سرعت در نصب و اجرای قطعات
 3. اشغال فضای کمتر نسبت به المان های متشکل از بتن آرمه
 4. امکان توسعه سازه پس از اتمام آن
 5. سهولت کاربرد در ارتفاع
 6. امکان استفاده از قطعات استاندارد پیش ساخته در کارخانه

معایب

 1. کاهش مقاومت فولاد در دماهای بالا (حدود ۵۰۰-۶۰۰ درجه سانتی گراد)
 2. مخارج نگهداری و محافظت از فلز در برابر خوردگی و فساد ناشی از قرار گرفتن در معرض عوامل خارجی
 3. جوش نامناسب به دلیل استفاده از ابزارهای قدیمی و عدم وجود نیروی کار ماهر و عدم کنترل توسط مهندس ناظر و نیز پرهزینه بودن انجام آزمایش جوش

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن فیلدهای نشانه‌گذاری شده‌ با * ضروری می‌باشد.

برچسب‌ها
آزمون کانون کارشناسان آزمون کانون کارشناسان 1400 آزمون کانون کارشناسان بهمن 1400 آسفالت ارزیابی املاک ارزیابی املاک، کارخانجات، زمین، فروشگاه، برج، ویلا ارزیابی اموال منقول ارزیابی اموال منقول و لوازم خانگی و اداری توسط کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی لوازم خانگی و اداری ارزیابی لوازم خانگی و اداری و اموال منقول توسط کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک ارزیابی ملک توسط کارشناس ارزیابی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری در تهران ارزیابی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری در منطقه یک تهران ارزیابی کارخانجات اموال غیرمنقول اموال منقول امیرامیدی بتن تجاری تیرآهن جستجوی کارشناس ارزیابی دادگستری جستجوی کارشناس رسمی دادگستری راضیه ارمغانی سند سند مالکیت صنعتی فرم درخواست ارزیابی ملک قرارداد پیمانکاری لوازم خانگی و اداری مشاوره حقوقی معماری مهندسی عمران نمونه گزارش ارزیابی ملک نمونه گزارش ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری کارشناس رسمی دادگستری کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک کارشناس رسمی دادگستری تهران کارشناس رسمی دادگستری لوازم خانگی و اداری کارگاه کمیسیون ماده 5 گزارش ارزیابی اموال منقول گزارش ارزیابی لوازم خانگی و اداری گزارش کارشناسی آنلاین ملک