تلفن: ۰۹۱۹۹۷۷۴۲۰۲

آدرس : تهران – مجیدیه – کرمان شمالی

کانون کارشناسان رسمی دادگستری

آزمون چندگانه کانون کارشناسان رسمی دادگستری

آزمون چندگانه کانون کارشناسان رسمی دادگستری

عموما کسانی که با اختلافی مواجه شده یا در حل پرونده ای دچار مشکل می شوند برای حل و فصل آن به دادگاه مراجعه می کنند . گاهی پرونده ها از موضوعات مختلفی تشکیل شده اند که قضات در مورد آن ها تخصص لازم را برای اظهارنظر صحیح ندارند . در این موارد قاضی باید به کارشناسی که در این کار بصیرت و مهارت کافی دارد مراجعه کند .

برای گزینش این کارشناسان آزمونی تحت عنوان آزمون کارشناسان رسمی از طرف دو مرجع دادگستری  و قوه قضاییه در سال ۱۴۰۰ برگزار می شود . متصدی ثبت نام و برگزاری آزمون کارشناسی رسمی دادگستری سال ۱۴۰۰ سازمان سنجش و آموزش کشو است .

داوطلبان لازم است برای شرکت در این آزمون از شرایط و ضوابط ثبت نام اطلاع کافی را به دست آورند و در واقع قبل از اقدام برای ثبت نام باید این شرایط را در خود احراز کنند . اصولا تمام شرایط و ضوابط برای شرکت در آزمون در دفترچه راهنمای ثبت نام درج می شود که در ادامه به بیان جزئیات شرایط ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی دادگستری ۱۴۰۰ به طور مجزا می پردازیم .

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی دادگستری ۱۴۰۰

به غیر از شرایط عمومی که در بالا ذکر کردیم متقاضی ثبت نام ​آزمون کارشناسان رسمی دادگستری ۱۴۰۰ باید واجد شرط اختصاصی جذب کارشناسان رسمی و رشته شغلی انتخابی نیز باشد. در ادامه مهم ترین شرایط اختصاصی و مدارک ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی دادگستری سال ۱۴۰۰ ارائه شده است .

حداقل مدرک کارشناسی از دانشگاه های معتبر داخلی یا خارجی داشته باشد . متقاضی صرفا می تواند در همان رشته ای که تحصیل کرده و مدرک کارشناسی او مربوط به آن رشته است تقاضای ثبت نام کند مگر در شرایط استثنایی که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم .

باید از زمان دریافت مدرک لیسانسِ متقاضی ثبت نام تا زمان ثبت نام در آزمون ، پنج سال گذشته باشد و همچنین باید پنج سال سابقه کار مرتبط با رشته خود داشته باشد .

نباید کارشناس رسمی در همان رشته یا رشته دیگری باشد . به طور مثال کسی که در حال حاضر کارشناس رسمی قوه قضاییه است نمی تواند به عنوان کارشناس رسمی دادگستری فعالیت کند مگر آنکه پیش از ادای سوگند و دریافت پروانه کارشناسی پروانه قبلی را باطل کند .

متقاضی باید بومی همان استانی باشد که می خواهد در آزمون شرکت کند .

نکته ای که توجه به آن بسیار حائز اهمیت است این است که ۵ سال سابقه کار داوطلب بعد از اخذ مدرک کارشناسی محاسبه می شود . بنابراین داوطلب می بایست بعد از تاریخ اخذ مدرک کارشناسی ۵ سال سابقه کار مرتبط با مدرک لیسانس و زیرگروه امتحانی داشته باشد .

نکته ای که در رابطه با دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسان قابل ذکر آنست که برخلاف سایر آزمون ها ، منابع آزمون کارشناسان رسمی در دفترچه توضیح داده نشده و بنابراین ضروری است که داوطلبان، با مطالعه آزمون های سال های گذشته و مقاله زیر از این امر کسب اطلاع نمایند.

سهمیه ها و امتیازات قانونی ثبت نام در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری ۱۴۰۰

۳۰ درصد از کل ظرفیت پذیرش آزمون کارشناسان رسمی دادگستری سال ۱۴۰۰ به داوطلبان دارای سهمیه ها و امتیازات مشخص اختصاص می یابد . مهم ترین سهمیه ها و امتیازات قانونی ثبت نام در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری ۱۴۰۰ به شرح زیر می باشد.

ایثارگرانی که دارای ۲۵ درصد سهمیه هستند :

جانبازان ( با هر درصدی از جانبازی در این دسته قرار می گیرند )

آزادگان ( مدت اسارت ملاک عمل نیست )

همسر و فرزندان و خواهر و برادر شهدا

همسر و فرزندان آزادگانی که دارای یک سال و یا بیشتر از یک سال سابقه اسارت باشند .

ایثارگرانی که دارای ۵ درصد سهمیه هستند :

رزمندگانی که حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه دارند .

همسر و فرزندان رزمندگانی که حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه دارند .

فرزندان جانبازانی که زیر ۲۵ درصد جانبازی دارند .

فرزندان آزادگانی که کمتر از یک سال سابقه اسارت دارند .

البته کانون کارشناسان دادگستری تنها نهادی نیست که عهده دار برگزاری آزمون کارشناسان رسمی است . یکی دیگر از مراجعی که مجوز برگزاری این آزمون را دارد مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه است . شرایط ثبت نام ، نحوه برگزاری ، دروس امتحانی و نحوه پذیرش این آزمون تا حدودی با آزمون کارشناسان رسمی دادگستری متفاوت است

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن فیلدهای نشانه‌گذاری شده‌ با * ضروری می‌باشد.

برچسب‌ها
آزمون کانون کارشناسان آزمون کانون کارشناسان 1400 آزمون کانون کارشناسان بهمن 1400 آسفالت ارزیابی املاک ارزیابی املاک، کارخانجات، زمین، فروشگاه، برج، ویلا ارزیابی اموال منقول ارزیابی اموال منقول و لوازم خانگی و اداری توسط کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی لوازم خانگی و اداری ارزیابی لوازم خانگی و اداری و اموال منقول توسط کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک ارزیابی ملک توسط کارشناس ارزیابی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری در تهران ارزیابی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری در منطقه یک تهران ارزیابی کارخانجات اموال غیرمنقول اموال منقول امیرامیدی بتن تجاری تیرآهن جستجوی کارشناس ارزیابی دادگستری جستجوی کارشناس رسمی دادگستری راضیه ارمغانی سند سند مالکیت صنعتی فرم درخواست ارزیابی ملک قرارداد پیمانکاری لوازم خانگی و اداری مشاوره حقوقی معماری مهندسی عمران نمونه گزارش ارزیابی ملک نمونه گزارش ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری کارشناس رسمی دادگستری کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی ملک کارشناس رسمی دادگستری تهران کارشناس رسمی دادگستری لوازم خانگی و اداری کارگاه کمیسیون ماده 5 گزارش ارزیابی اموال منقول گزارش ارزیابی لوازم خانگی و اداری گزارش کارشناسی آنلاین ملک